Girard-Perregaux kökenlerinde İsviçre saat üretiminde yer almış olan iki efsanevi isim bulunmaktadır. Birincisi, Jean-François Bautte, 1772 yılında Cenevre’de mütevazı bir işçi ailesinde doğmuştur. Çok genç yaşta öksüz kaldıktan sonra, 12 yaşındayken çıraklık eğitimine başlamış ve kasa montajı, meneviş uygulama, saat üretimi, mücevher ve sarraflık gibi değişik iş kollarında eğitim almıştır.

İlk saatlerini 1791 yılında üretmiş ve zanaatkarlık yeteneği ticari iç güdüleriyle birebir örtüştüğü için kendi üretim şirketini geliştirmiş; o dönemlerin saat üretimindeki tüm kolları tek bir çatı altında toplamıştır. Burada saat, mücevher, hareketli bebekler, müzik kutuları ve çeşitli sanatsal objeler üretmek adına çalışmalar yapmıştır. Avrupa’ya hükmeden pek çok müşterilerinin yanı sıra bu akıllı sanayici ve keskin zekalı iş adamı aynı zamanda Türkiye, Hindistan ve Çin ile de ticaret yapmıştır. Dumas, Balzac ve Ruskin gibi pek çok kişi ultra ince saatin de yaratıcısı olan Cenevreli bu ünlü saat üreticisi ve mücevherciyi metheden çeşitli yazılar yazmıştır.

Girard-Perregaux tarihindeki ikinci efsanevi isim ise İsviçre, la Chaux-de-Fonds bölgesinden Constant Girard’dır. 1825 yılında Neuchâtel Dağlarındaki küçük bir şehirde doğmuş olan Constant Girard 1852 yılında Girard & Compagnie şirketini kurmuştur. Iki yıl sonra, komşu şehir Le Locle’de ticaret ve saat üretimi yapan köklü bir aileden gelen Marie Perregaux (1831-1912) ile evlenmiştir. 1856 yılında ise la Chaux-de-Fonds’da bu iki soyadının birleşmesinden Girard-Perregaux Fabrikası ortaya çıkmıştır.

https://www.girard-perregaux.com/